O co w tym wszystkim chodzi?

W przeciwieństwie do kajaków, kanoe jest łodzią otwartą. Płynąc kanoe tradycyjnie trzeba uklęknąć w łódce i użyć wiosła z jednym łożem; kajakarze siedzą i używają łódki z dwoma łożami. Spływ kajakiem jest bardziej popularne wśród dwóch sportów wiosłowych.
To, co mówi ekspert, który jest częścią zespołu slalomowego brytyjskiego kajakarstwa. Jest pięciokrotnym medalistą Pucharu Świata, a w 2004 roku był zarówno mistrzem Pucharu Świata, jak i srebrnym medalistą na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.
Prawidłowe trzymanie wiosła jest niezbędne, aby uzyskać płynny ruch. Podnieś je ponad głowę, tak aby jego środek spoczywał na głowie. Ustaw ręce tak, aby na każdym łokciu tworzył się kąt prosty. W ten sposób uzyskuje się prawidłowe rozmieszczenie. Chwycić mocno trzonek prawą ręką i zawsze trzymać go nieruchomą dłonią. Pozwól, aby wał obrócił się w lewą rękę, aby ustawić się w pozycji umożliwiającej wykonanie ruchu w lewo.
Podczas umieszczania łopatki w wodzie, należy sięgnąć długim ruchem do przodu. Przed wciągnięciem całe ostrze włożyć do wody. Utrzymuj ciało w pozycji pionowej – nie kiwaj się do przodu ani do tyłu, nie przechlaj się na boki – i staraj się utrzymać łódź w odpowiedniej pozycji poziomej.
Usiąść prosto i lekko przechylić się do przodu, z rozluźnionymi ramionami.

Zdecydowanie nie należy odchylać się do tyłu, co zbytnio obciąża tylną część łodzi.

Prawidłowa postawa może być dość trudna dla początkujących, ponieważ do utrzymania tej sylwetki potrzebne są silne mięśnie kręgosłupa podczas ciągnięcia ostrza.
Praca nad kręgosłupem. Nie chodzi tylko o wytrzymałość górnych partii ciała. Trening koncentruje się zarówno na brzuchu i plecach, jak i na mięśniach górnych partii ciała, aby poprawić przekazywanie siły przez wiosło. Jeśli w tym obszarze występują jakieś słabe punkty, to tracimy ogromny procent mocy, którą próbujemy wykorzystać.
Dobry ruch kajaka rozpoczyna się od stóp, które odgrywają zasadniczą rolę w przenoszeniu siły z ciała na kajak i w ten sposób pchnięciu go do przodu. Naciskaj tą samą stopą, co strona, po której rozpoczynasz ruch.
Zachowaj równowagę. Każdy ma dominującą stronę, aby nie faworyzować jednej ze stron, spróbuj wiosłować na krótkim dystansie z zamkniętymi oczami. Skoncentruj się na użyciu tej samej ilości energii dla ruchu w lewo i w prawo. Czy zdołałeś zostać na prostym kursie?
Można uprawiać sporty wiosłowe na wiele sposobów, od wycieczek turystycznych i rekreacyjnych po maratony, wyścigi slalomowe i sprinterskie, kajakarstwo morskie i emocje związane z białą wodą. Niezależnie od tego, na co masz ochotę, pierwszym portem, do którego zawijasz, powinien być Związek Kajakowy, organ zarządzający sportem kajakowym. Skorzystaj z odpowiednich linków regionalnych, aby znaleźć najbliższy klub lub zatwierdzony ośrodek, z którego większość oferuje sesje dla początkujących. Nie musisz być pływakiem światowej klasy, ale musisz być w stanie przepłynąć co najmniej 50m w pływaku i zachować pewność siebie w wodzie i pod wodą bez wpadania w panikę.
Nasz kraj oferuje niezliczone możliwości spływu kajakowego, z tysiącami kilometrów kanałów i malowniczą linią brzegową, rzekami pokrytymi bujną roślinnością i spokojnymi jeziorami, jak również z wyznaczonymi obiektami, takimi. Nie wszystkie śródlądowe drogi wodne są otwarte dla żeglarzy – więcej informacji można uzyskać kontaktując się ze związkiem kajakowym. Dołączenie do związku daje Ci prawo do korzystania z rowerów wodnych na 4 500 km szlaków wodnych oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej do 5 mln zł.

Jeśli masz ochotę doskonalić swoje umiejętności podczas wakacji, wypróbuj weekendową wyprawę na spływy kajakowe wzdłuż polskiego wybrzeża.

Akcesoria

Do rozpoczęcia jazdy nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, ponieważ należy zapewnić niezbędne środki – łódkę, wiosło i środki ochrony (kamizelkę ratunkową i zależnie od warunków kask). Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to najważniejszą częścią zestawu jest kamizelka ratunkowa: upewnij się, że jest wygodna i nie ogranicza ruchów. Kamizelka uniwersalna jest dobrym modelem ogólnego przeznaczenia, ale jeśli zahaczasz nią w trakcie ruchu być może będziesz potrzebował takiej, która została zaprojektowana specjalnie dla danego typu sportu wiosłowego.
To co należy nosić zależy od pogody i warunków wodnych. Oddychająca, wodoodporna odzież, noszona warstwami, to najlepszy wybór, a na dłuższych wyprawach długie spodnie są lepsze niż szorty, ponieważ kajak może ocierać się o kolana. Upewnij się, że wszystko, co nosisz, zapewnia dobrą swobodę ruchów.
Niektórzy kajakarze wolą gołe stopy, ale lepiej jest nosić coś dla ochrony i ciepła. Para starych trampek zrobi to lub buty wodne, takie jak wodoodporne z wysoką podeszwą zewnętrzną i zapętloną koronką. W zimie dni buty zapewniają dodatkowe ciepło.
Twój lokalny klub kajakowy powinien mieć dane dostawców sprzętu lub skontaktować Cię z dystrybutorem kajaków i akcesoriów.

Wady

Według badań, urazy związane z nadmiernym wysiłkiem stanowią 25-40% wszystkich urazów związanych z kajakarstwem i są najczęściej dolegliwościami barkowymi lub nadgarstkowymi.
Środowisko naturalne jest nieprzewidywalne Jak każda inna działalność wodna, kajakarstwo jest obarczone ryzykiem, a warunki zmieniają się bez ostrzeżenia. Nogi nie przyczyniają się zbytnio podczas spływu kajakiem, więc nie widać poprawy kondycji i sylwetki. Zapomnij o manicure – Twoje dłonie będą pokryte pęcherzami i stwardnieniami.

Z drugiej strony.


Przeprowadzone badanie wykazało, że średnia masa lewej komory serca jest o ponad 50% większa u kajakarzy niż u osób, które nie ćwiczyły. Wzmocnienie górnej części ciała. Wiosłowanie wykorzystuje większość mięśni rąk i ramion oraz zwiększa siłę uścisku. Poprawia zdrowie psychiczne. Badania wykazały, że 12-tygodniowy program pływania kajakiem wzmocnił poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości.
Redukuje tkankę tłuszczową. Według badań, poziom tkanki tłuszczowej u kajakarzy i kajakarzy górskich startujących na igrzyskach olimpijskich jest niewielki.
Zwiększa siłę mięśni kręgosłupa. W sportach wiosłowych mięśnie te zapewniają dobre skręcenie tułowia i stabilność łodzi.